Nem kell minden nap órákat tölteni az edzőteremben, hogy jobban érezzük magunkat és fittebbek legyünk. Tippjeinkkel többet mozoghat úgy, hogy szinte észre sem veszi.
Ha több mozgást csempészünk a hétköznapjainkba, akár tizenegy évvel tovább élhetünk – írja a Telergaph egy, a British Journal című folyóiratban megjelent tudományos cikkre hivatkozva. Eszerint az emberek 86 százaléka úgy gondolja, mozoghatna többet is, de sokakat visszatart, hogy úgy érzik, nem tudnak rá rendszeresen időt szakítani, vagy korábban megsérültek sportolás közben. Ugyanakkor ha pár apró változtatást iktatunk a mindennapokba, már tettünk is valamit az egészségünkért.
Clara Kervyn fizioterapeuta szerint az is sokat számít, ha megfogadjuk ezt a pár tanácsot.
Válassza a lépcsőt
A gyakori lépcsőzés csökkentheti a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. Minden alkalommal, amikor a lift helyett a lépcsőt választja, több izomcsoportot megmozgat és gyorsul a szívverése is. A legjobb az, ha futni tud felfelé, ez még tovább növeli a pulzusszámot.
Kertészkedjen gyakrabban
Amennyiben van kertje, úgy a fűnyírás, gyomlálás, a földes zsákok emelgetése remek módja lehet a testedzésnek. Figyeljen a változatosságra, végezzen minél többféle kerti munkát, próbálja a nem domináns karját használni, hogy az is erősödjön. A kezdők itt találnak pár tippet:
Menjen gyalog vásárolni
Ha gyalog elérhető távolságban van a bolt, hagyja otthon a kocsit és inkább cipelje haza a bevásárlószatyrokat. Ahelyett, hogy mindig egy hétre előre telepakolja az autót vagy mindent megrendel, ugorjon le gyakrabban a boltba, így erősítheti a csontjait és izmait. A szatyrokkal a kar- és vállizmait edzheti, a séta pedig remek kardió.
Szálljon le előbb a buszról
A kutatásban megkérdezett nők majdnem fele, a férfiak negyven százaléka bevallotta, hogy kifullad, ha a busz vagy villamos után kell sietnie. Ezzel persze nem kellemes szembesülni, de ne tántorítsa el a lihegés, kifejezetten jól teszi, ha rendszeresen fut a busz után: az ilyen félperces sprintek jó hatással vannak a vérnyomására, állóképességére, légzésére. Az persze fontos, hogy ne magassarkúban próbálkozzon, különben könnyen megsérülhet.
Ha nincs kedve a futáshoz, inkább gyalogoljon, amennyit csak lehet, de legalább néhány megállónyit. A szakemberek napi 10 ezer lépést javasolnak, ha ez soknak tűnik, próbálja fokozatosan emelni a napi lépésszámát ezerrel – javasolja Kervyn. Már napi 7 ezer lépés is jótékonyan hat, de ha nincs kedve számolgatni, akkor csak nézze meg az órát; ha rendszeresen napi tíz percet sétál, azzal akár egy évvel is meghosszabbíthatja az életét.
Főzzön gyakrabban
A sütés, főzés, mosogatás különböző izomcsoportokat mozgat meg, arról nem is beszélve, hogy könnyebb áttérni az egészséges életmódra, ha mi készítjük az ételeinket. A váll-, a mell-, a has- és a felső hátizmai is erősödhetnek a rendszeres konyhai tevékenységgel.
Teregessen másképp
Idősebb korban fontosabbá válik az egyensúlyérzék megőrzése és fejlesztése, ha ezzel is foglalkozunk, úgy könnyebben elkerülhető lesz, hogy elessünk. Ha mos és tereget, ne hajolgasson, inkább guggoljon le a kosárért, így dolgozhat az egyensúlyán. Koncentráljon arra, hogy használja a láb-, far-, kar- és hátizmait.
Takarítson gyorsabban
Legközelebb ne ráérősen takarítson, próbáljon sietni, így felpörgetheti a pulzusát és megdolgoztathatja a vállizmait. Az persze szintén hasznos, ha közben néhány lassabb, elnyújtottabb mozdulatot is beiktat, például porszívózás közben. Ha így takarít, az jó hatással lehet a vérkeringésére, anyagcseréjére, és több kalóriát éget el közben, mintha a szokásos módon végezné a házimunkát.
Talpra!
Ne üljön fél óránál többet folyamatosan. Ha ülőmunkát végez, harminc percenként álljon fel és mozogjon egy keveset. Fontos, hogy ne használja a kezét, amikor feltápászkodik. Otthon akár a fekvésből felállást is gyakorolhatja úgy, hogy tudatosan kihagyja a műveletből a kezét. Ezzel a gyakorlattal izmok egész sorát mozgathatja meg, például a farizmokat és combizmokat.