Budapest akár a fülkagyló-helyreállító műtétek európai központjává is válhat a forradalmi amerikai újítás meghonosítása után.
A Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet 6,5 órás sikeres, egyben forradalmi fülkagylópótló műtétet hajtott végre múlt héten egy 10 éves kisfiún, akinek a fülét még tavasszal leharapta egy kutya. A gyerek négy nappal az operáció után már haza is mehetett, otthon gyógyul tovább.
Az intézmény az Amerikai Egyesült Államokban kifejlesztett eljárást honosít meg elsőként Magyarországon. Még az is előfordulhat, hogy ezután a fülkagyló-helyreállító műtétek európai központjává válhat majd a budapesti kórház, ahol olyan gyerekeken segítenek, akik fül nélkül vagy ki nem fejlett fülkagylóval születtek, vagy valamilyen balesetet szenvedtek – írták közleményükben, és hozzátették, hogy létrejön a Helyreállító Plasztikai Központ a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézeten belül.
Jelenleg nagyjából hatvanan várnak a beavatkozásra hazánkban, ami azért is kiemelten fontos, mert a gyermekek esetében szörnyű, egész életre kiható traumát, kényelmetlenséget és egészségügyi kockázatot jelent fül nélkül élni.
Ilyen műtétet eddig csak az Egyesült Államokban végeztek, 2019-ben a világhírű segédprofesszor John F. Reinisch írt először a módszerről, és több mint kétezer ilyen beavatkozást végzett el. Mikóczi Márió, a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet plasztikaisebész-főorvosa az amerikai professzor meghívására egy hónapon át tanulta a forradalmian új eljárást, illetve a betegek előkészítését, utókezelését és gondozását Los Angelesben.