Világszerte egyre inkább hódít, az egyik legmenőbb gasztrotrend az egykori inkák utódainak, a mai peruiaknak a szakácsművészete. Most spanyol közvetítéssel még tananyag is lesz Európában.
A spanyolországi Trujillo Gasztronómiai Innovációs Központja és a limai Loyolai Szent Ignác Egyetem a perui gasztrokultúra iránt érdeklődő európai szakemberek képzéséről és a perui konyha népszerűsítéséről állapodott meg a minap. Az egyetem hotel, turisztikai és gasztronómiai fakultása szakoktatók, tapasztalt séfek delegálásával segíti elő a közös projektet az extremadurai autonóm közösség városában. Az együttműködés kiterjed a hallgatók és oktatók kölcsönös cseréjére is.
A megállapodás alkalmából bemutatták a limai egyetem szakácstanárai által írt könyvet Peru: Sabor & Saber (Peru: Íz és tudás) címmel, s természetesen a trujillói városházán tartott főzőbemutató és ételkóstoló sem maradt el.
Az egyezmény megkötésének idején érte el az Atlanti-óceán spanyol partszakaszát és kötött ki Cádizban a legnagyobb latin-amerikai négyárbócos hajó, a BAP Unión, amely a Perui Haditengerészet büszkesége, s jelenleg barátsági és kulináris missziót teljesítve hajózza körbe Amerikát és Európát, fél év alatt 11 ország 15 kikötőjében horgonyt vetve. A fedélzetén tartott gasztronómiai prezentációk az ország konyhájából adnak ízelítőt. Vállaltan azzal a céllal, hogy tovább növeljék Peru idegenforgalmi presztízsét, amelyet jelentősen erősített, hogy immár sorrendben ötödször ítélték oda az országnak a World Travel Awards díját a világ legjobb kulináris utazási célpontja kategóriában. Megelőzve ezzel Franciaországot, Japánt, Olaszországot, Mexikót és Thaiföldet.
A perui konyha térhódítását jelzi, hogy világszerte nyitnak tematikus éttermeket, legutóbb Izlandon kettőt is. S mi sem panaszkodhatunk, mivel Budapesten ebben az évben megnyílt a Pachamama Inkra Gourmet Perui Étterem és az Inka Grill Bisztró is.
(Megjegyzés: A Spanyolország délnyugati részén található Trujillo nem tévesztendő össze Peru, Honduras és Venezuela azonos nevű városaival. Az új keletű perui kulináris kapcsolat mellett egy jelentős gasztronómiai esemény helyszíneként is nevezetes: minden évben a főterén, a Plaza Mayor-on rendezik meg a már hagyományos országos sajtvásárt, a Feria Nacional del Quesót.)
Recept
A perui konyha egyik legnépszerűbb, legismertebb fogása a Chebiche.
(Originális alapreceptjét egy hosszú évekig Peruban élő olvasónktól, Gábor Lászlótól kaptuk.)
Hozzávalók (6 adag):
1 kg fehér húsú, filézett tengeri hal,
1 bögre (2,5 dl) frissen facsart zöld citromlé (lime)
1 nagy fokhagyma gerezd kipréselve
1 evőkanálnyi apróra kockázott kaliforniai paprika (lehet különböző színű is)
1 nagy fej csemege fehér hagyma
1 db chili kimagozva, felkarikázva (Rocotos, Aji, Anaheim, Cayenne, Habanero)
só és bors, valamint felaprított zellerszár (angol avagy szárzeller) és friss korianderlevél ízlés szerint
A tálaláshoz: zöld salátalevelek, főtt/sült édes burgonya (camote, batata) és főtt, morzsolt csemegekukorica (lehet konzerv is)
Elkészítés:
A megmosott, filézett halat dobókockányi darabokra vágjuk és egy nagyobb üvegtálba tesszük. Ráöntjük a zöld citromlevet, hozzáadjuk a préselt fokhagymát, felkockázott paprikát, sózzuk, borsozzuk. 15 percig hűtőben állni hagyjuk.
Közben vékonyra szeleteljük a hagymát és 10 percre hideg vízbe áztatjuk, majd kinyomkodjuk. Így tesszük a halhoz, s még további 10-15 percig hagyjuk összeérni az egyveleget. A zellert, chilit, koriandert közvetlenül tálalás előtt adjuk hozzá, finoman a hal közé nyomkodva.
Salátalevelekkel kibélelt tálkákba porciózzuk, mellé kínáljuk az elkészített édes burgonyát, a főtt, morzsolt kukoricát.