Amerikai tudósok egy létező antibiotikumot turbóztak fel, hogy legyőzzék a gyógyíthatatlan fertőzéseket okozó baktériumokat – öt éven belül már piacra is dobnák.
A szakemberek a vancomycin nevű antibiotikumot tervezték újra annak érdekében, hogy megszabadítsák a világot az egyik legveszélyesebb szuperbaktériumtól – írja a BBC az amerikai tudományos akadémia szakfolyóiratára, a PNAS-re hivatkozva.
A vancomycin új változatának ellenállóképessége jelentősen javult, a tanulmány szerint az eddig ismert antibiotikumhoz képest ezerszeresen hatásos. Háromféleképpen küzd a baktériumok ellen, ezzel jóval megnehezíti, hogy azok fertőzést okozzanak.
Embereken és állatokon azonban még nem tesztelték a csodaszert, a kutatóintézet öt éven belül szeretne eljutni odáig, hogy a sikeres tesztek után elérhetővé tegyék a szuper-antibiotikumot.
A közelmúltban a szakemberek többször figyelmeztettek arra, hogy egy poszt-antibiotikum korszak küszöbén állunk, vagyis elképzelhető, hogy bizonyos fertőzésekre nem lesz válasza az orvostudománynak.
Az egyik ilyen nehezen kezelhető fertőzés az úgynevezett vancomycin-ellenálló enterococci (VRE), amelyeket kórházakban is felfedeztek már, és súlyos seb- és véráramfertőzéseket tud okozni. Az Egészségügyi Világszervezet az emberi egészségre egyik legnagyobb veszélyt jelentő baktériumnak tartja a VRE-t.
Az egyik vezető kutató szerint a módosított gyógyszer (amely 60 éve létezik, és egészen idáig szinte kivétel nélkül sikeres gyógymódot jelentett) kulcsa az, hogy egyszerre háromféle támadást mér a szuperbaktériumra, amely képtelen egyszerre több mechanizmus ellen védekezni.