A brit jogállam világraszóló botránya: ártatlanok százait ítélték el egy szoftverhiba miatt
Az ügy csaknem 30 éves, de egy új tévésorozat kellett ahhoz, hogy a kormány cselekvésre szánja el magát. A meghurcolt postapartnerek közül sokak börtönbe, csődbe jutottak, elvesztették vagyonukat, néhányan öngyilkosok lettek. A felelősök keresése csak most kezdődik.
Nincs újságírói fogás, amely csattanósabb lenne a puszta ténynél: a központi számviteli program hibái miatt a brit Posta 1999 és 2015 között mintegy 3500 alpostamestert vádolt meg tévesen – lopással, csalással, hamis könyveléssel –, és több mint 700-at el is ítéltek. Még az után is, hogy 2010-ben végleg bebizonyosodott, hogy a japán Fujitsu szoftvere volt hibás.
Nem kevésbé durva: az évek óta lassan csordogáló ügyben csak az hozott igazi fordulatot, hogy január elején az ITV televízióban váratlanul nagy feltűnést keltett a botrányról szóló négyrészes dokumentum-játékfilm, Mr. Bates vs. The Post Office címmel. Pár napja ezzel van tele a brit sajtó, és a miniszterelnök szerdán szólalt meg. Rishi Sunak most azt ígérte, hogy törvénnyel rendezik az összes kárvallott helyzetét.
A sorozat előzetese:
Ez már csak azért sem fog sikerülni, mert az igaztalanul megvádolt emberek közül négyen öngyilkosságba menekültek. Megint mások elhunytak, mielőtt hozzájuthattak volna valamiféle kárpótláshoz. Kétségkívül akadtak eddig is olyanok, akiknek az ügye rendeződött, de sokaknak a rehabilitálása és kárpótlása késik.
A lassúság már csak azért is érthetetlen, mert az alpostamesterek (subpostmasters, kisebb postahivatalokat szerződéses alapon működtető magánvállalkozók) egyik aktivistája, az ITV-film címszereplője, Alan Bates korán a nyilvánosság elé állt az igazságtalansággal. Mivel szoftverhibáról volt szó, 2004-ben a Computer Weekly szakmai magazinhoz fordult, ott aztán 2009-ben (addigra gyűlt össze elegendő bizonyíték a Posta titkolózása ellenére) jelent meg az első tudósítás, azt követték mások, köztük a BBC tényfeltárásai.