Ronaldo és Benzema minden gólja a nagy szaúdi országépítést segíti – Dénes Ferenc sportközgazdász írása

8 perc

2023.07.28. 09:10

Míg a magyar sportmédiát továbbra is Kerkez Milos, Szalai Attila és legfőképp Szoboszlai Dominik átigazolása tartja lázban, a nemzetközi futballközvélemény a szaúdi nyári átigazolási politikát kíséri kitüntetett figyelemmel. Őrültség vagy van benne rendszer?

A transfermarkt.com portál kimutatása szerint a 2023 nyári átigazolási időszakban a 18 csapatos Saudi Pro League-be 129 új játékos érkezett, tért vissza, akinek játékjogáért összesen 300 millió eurót fizettek ki a klubok a július 27-ig megkötött szerződések alapján. Az érkező játékosok átlagéletkora 26,6 év volt.

A legtöbb játékost, 14-et, az Ittihad Club igazolt, a legtöbbet, 178 millió eurót, az Al-Hilal SFC költött, de 13 klub 2 millió eurónál kevesebbet adott ki játékjogért.

Az öt nagy európai ligákból tíz labdarúgó igazolt a ligába, akiknek játékjoga összesen 186,5 millió eurót ért. A Premier League-ből Edouard Mendy, Roberto Firmino, N'Golo Kanté, Alex Telles, Rúben Neves, Kalidou Koulibaly igazolt Szaúd-Arábiába, a legértékesebb játékjog Nevesé volt, 55 millió euró értékben. Az olasz Serie A-ból Marcelo Brozovic és Sergej Milinković-Savić érkezett, 58 millió eurót fizettek kettőjük aláírásáért. Seko Fofana 25 millió euróért írt alá a francia Ligue 1-ból, a spanyol La Ligát a tavalyi aranylabdás, Karim Benzema képviseli, akiért nem kellett átigazolási díjat fizetni.

Az öt nagy ligán kívül további 13 hivatásos labdarúgó igazolt át az európai elsőosztályú bajnokságokból, a skót, holland, belga, portugál és török ligán kívül adott játékost a lengyel, a finn, a román és az orosz bajnokság is, és ez utóbbi adta a 2023. évi nyári átigazolási időszak eddigi szaúdi rekordját, Malcom játékjogáért 60 millió eurót fizetett az Al-Hilal SFC a szentpétervári Zenyitnek.

Mi áll e feltűnő játékosmozgás, a majdnem 120 milliárd forintnyi játékjogköltés mögött? Mit akar Szaúd-Arábia a futballban? Új futballvilágrend – írtam a katari labdarúgó-világbajnokság befejezése után ezen a portálon megjelent írásomban, és most azt állítom: a szaúdi „nagybevásárlás” a labdarúgás átrendeződési folyamatának újabb állomása.

Dénes Ferenc: Az új futballvilágrend

Az egyébként kitűnően szervezett katari esemény egyértelművé tette, új szereplők vannak a globális játékban. Az új futballvilágrend többpólusú. Vélemény.

Szaúdi dilemmák

A 32 millió lakosú Szaúd-Arábia a vásárlóerő-paritás (PPP) szerint számolt bruttó hazai termék (GDP) alapján a világ 17. leggazdagabb országa, az egy főre számított GDP alapján a 27. Államformája királyság, amelynek az élén Szalman bin Abdul-Aziz király áll, de a szakértők szerint a tényleges hatalom Mohamed bin Szalmán koronaherceg kezében összpontosul.