zCast: Júliustól megváltozik a hulladékgazdálkodás. De hogyan?
Kulcsszerepet kap a körforgásosság, külön felelősség kerül a gyártókra, és a lakosság is kiveheti a részét az új hulladékgazdálkodási rendszerben, amely július 1-jétől lép életbe Magyarországon. Erről beszélgettünk fenntarthatósági podcastunk legfrissebb adásában.
Európai Uniós normáknak megfelelően alakul át a hulladékgazdálkodás július 1-jétól Magyarországon: a rendszer 35 évre központosodik, de a logisztikai előnyök mellett fontos társadalmi és gyártói felelősségvállalás is megjelenik a rendszerben.
A részletekről Simon Anita, az Alteo fenntarthatóságért és körforgásos gazdaságért felelős vezérigazgató-helyettese mesélt a zCastban, ahol az is kiderült, hogyan tud fejlődni a lakosság a háztartási hulladékok terén, illetve mi a szerepe a technológiának, vagy akár a mesterséges intelligenciának az innovációban.
Hallgassa meg az alábbi lejátszón, vagy bárhol, ahol podcastjait fogyasztja! Iratkozzon fel a hvg.hu podcastokra Spotify-on, Apple Podcasts-on, Google Podcasts-on vagy SoundCloudon!
- 0:31: Július 1-jén átalakul a hulladékgazdálkodás Magyarországon – hogyan? Mi a szerepe ebben a fenntarthatóságnak?
- 3:44: Miért kell hozzányúlni a hulladékgazdálkodáshoz? Mi nem fenntartható, mi nem működik?
- 6:05: Hogyan tud a lakosság részt venni a szelekcióban? Miért lesz fontos az ételhulladékok külön gyűjtése?
- 8:45: Milyen felelőssége lesz a gyártóknak az új rendszerben? Őket hogyan lehet tudatosságra, körforgásos gondolkodásra rávenni?
- 10:38: Mi a jó abban, hogyha 35 évig kiosztják a hulladékkoncessziót?
- 12:14: Hogyan lehet nemcsak tudatosabban, de kevesebb hulladékot termelni otthon?
- 17:53: Hogyan segíti a technológiai fejlődés a fenntartható hulladékgazdálkodást?
- 20:12: Megjelenhet-e a mesterséges intelligencia és a big data a hulladékkezelésben is?