Pallai Péter: II. Erzsébet alattvalója voltam

5 perc

2022.09.19. 05:00

Amikor a szerző 1956-ban Angliába érkezett, republikánusként rácsodálkozott, hogy a britek közt alig vannak olyanok, akik ellenzik a királyság intézményét. Alattvaló lett, de állampolgárként és polgárként kezelték. Magyarországon is állampolgár, de inkább alattvalóként bánnak vele, ezért lett Angliában monarchista.

1956 végén megrögzött republikánusként érkeztem Angliába. A forradalom zászlójára a szovjet mintájú címer helyett nem a régi koronás, hanem Kossuth Lajosé került. Egyébként sem voltak kellemes családi emlékeim a tenger nélküli ellentengernagy által kormányzott király nélküli királyságról. Magyar viszonylatban anakronizmusnak tartottam és tartom az intézményt.

Angliában is eleinte elcsodálkoztam, amikor minden érmén, bankjegyen és bélyegen a királynő volt látható.  Elcsodálkoztam azon is, amikor minden moziban az utolsó előadás után felharsant a himnusz, amely – a mienkétől eltérően – nem Isten áldását kéri a nemzetre, hanem azt, hogy „tartsd meg kegyes királynőnket”. Ez a szokás, mármint a moziban a himnusz, lassan kihalt, de a kormány Őfelsége kormánya maradt, a minisztériumok Őfelsége minisztériumai, a fegyveres erők királyi fegyveres erők, és folytathatnám.

Amikor először építőipari segédmunkásként dolgoztam, az angol munkások az Anyakirálynőért lelkendeztek, aki – férjével együtt – a német bombatámadások idején is a helyén maradt a Buckingham Palotában.