Az egyik legrugalmasabb tanulási forma, mégsem népszerű a szakirányú továbbképzés

5 perc

2021.04.17. 09:00

A választék nagy, az érdeklődés egyre kisebb – a felsőoktatási szakirányú képzésekre jelentkezők száma tíz év alatt megfeleződött, noha az élethosszig tartó tanulásnak ez bevált, gyorsan és rugalmasan változó, az igényekhez alkalmazkodó formája.

„Az utóbbi öt évben sajnos folyamatosan csökken a szakirányú oktatásra beiratkozók és az ott végzettek száma. A jogszabályi kötelezettség miatt a közoktatás-vezetői továbbképzésre az utóbbi években megnőtt az érdeklődés. Ez még mindig az egyik legkeresettebb szakirány, de már nem kiugróan magas a jelentkezők száma” – mondta lapunknak Csáfor Hajnalka, az Eszterházy Károly Egyetem oktatási rektorhelyettese. Egerben a következő tanévre 43-féle szakirányú továbbképzést hirdettek meg.

A trend az egész országban hasonló. Az utóbbi tíz évben megfeleződött mind a felvételizők, mind a felvettek száma a szakirányú továbbképzésekre. Míg 2010-ben országszerte az általános felvételi eljárásban még több mint 20 ezren szerettek volna bekerülni valamelyik szakirányra, és több mint 12 ezren be is jutottak, 2020-ban már csak 10 ezer hallgató adta be a jelentkezését, és 6119 kezdte meg a tanulmányait. 2021 szeptemberétől 1300 különböző szakirányú továbbképzést hirdettek meg az egyetemek, a Felvi adatai szerint a legnépszerűbbek a gazdaságtudományok területén indulnak, de sokan keresik még az informatikai vagy a jogi szakokat is.