Nem csak a Sinopharm miatt érdekes: szabad-e keverni az oltásokat?

5 perc

2021.06.14. 09:00

Valószínűleg igen – de egészen pontosan egyelőre nem tudja a tudomány, mi történik, ha az egyik koronavírus-vakcina után másfajtát adnak be másodiknak, netán harmadiknak.

Előfordulhat, hogy a Sinopharm-vakcina nyomán az idősebbekben nem alakul ki kellő védettség, és másfajta oltással kellene ráerősíteni.

Megeshet, hogy az AstraZeneca oltóanyag csekély trombóziskockázata miatt a fiatalabbaknak nem ajánlatos beadni a második adagot ugyanabból.

Szükség lehet akár arra is, hogy gyártási vagy szállítási gondok miatt másfajta készítménnyel helyettesítsék valamelyik vakcina hiányzó második adagját.

Vakcinaválaszték koronavírus ellen /// Homo vagy hetero?
AFP / Artur Widak

Az utóbbi hónapokban vizsgálni kezdték tehát, keverhetők-e a koronavírus elleni oltások. Természetesen a kétadagosakról van szó, nem például az idehaza szerényebb mértékben alkalmazott, egyporciós Janssenről. Amit eddig olvashattunk, arra utal, hogy nem okoz gondot a szaknyelven heterológnak nevezett oltás (ezzel ellentétben az azonos gyártmány ismételt beadása a homológ oltás).

Falus András akadémikus, immunológus nem is lát olyan biológiai okot, amely kizárná az oltások párosítását. Eltérő módon ugyan, de végső soron a koronavírus elleni mindegyik vakcina ugyanazt teszi: felkészíti az immunrendszert arra, hogy megtámadja a kórokozó valamelyik érzékeny pontját, többnyire a sokat emlegetett tüskefehérjét.