The Atlantic: Ha Trump olyan ravasz, mint Orbán, abba beleremegett volna a demokrácia
Egyesült Államok 45. elnökének jellemét igyekszik megfejteni a Johns Hopkins Egyetem Nemzetközi Kapcsolatok Karának dékánja, már túl azon, hogy narcisztikus, aljas és bosszúálló. A The Atlanticban megjelent elemzésében Eliot Cohen, aki jó 10 éve a State Department tanácsadója volt, elismeri, hogy Trump bonyolult személyiség.
Elemzése azzal indul, hogy a politikus a maga nemében tényleg rendkívüli tehetség, csak kérdés, miben. Nagyon szűk ugyanis ez a tartomány, de bizonyosan áll, hogy a politikusnak kivételes adottsága van hangot adni a magukra hagyott amerikaiak dühének, elégedetlenségének. Ő, aki beleszületett a gazdagságba és magánéletében a munkásosztály, illetve a középosztályok tagjait kopasztotta meg több esetben is, sikerrel hitette el, hogy ezeknek a rétegeknek a szószólója.
Mint a tekintélyelvű vezetők oly sokszor, zsigerien ráérez a másik gyengéjére. Tudja, hol lehet megfogni a tömegeket. Nála jobban senki sem szimatolta ki, hogy az emberek félnek az összeomlástól, hogy oda lesz a rend, az erkölcs, a hagyományos társadalmi hierarchia, a gazdaság és rájátszott erre.
Atlantic: Bármi is lesz az elnökválasztás eredménye, a populizmus köszöni, jól van
Bár úgy néz ki, hogy Trump alulmarad a Fehér Házért folyó küzdelemben, a populizmus azonban nem került két vállra, sőt az eredmény inkább azt mutatja, hogy nagyon is életképes ez a megosztó politikai irányzat, és nem csak Amerikában - írja a több mint 160 éves tengerentúli politikai hetilap, a The Atlantic.