Tanára volt a magyar labdarúgásnak, de külföldön nevezték el Futballkirálynak

7 perc

2020.08.28. 15:00

75 éve hunyt el minden idők egyik legjobb európai középcsatára. Schaffer Alfréd ma már elképzelhetetlen mennyiségben termelte a gólokat. A két világháború között játékosként és edzőként hat országban nyert bajnokságokat, kupákat, gólkirályságot. Nevéhez kötődik az MTK két aranykora, de ő vitte csúcsra az AS Romát is. A Bayern München vezetőedzőjeként halt meg 52 éves korában 1945. augusztus 28-án.

A 20. század elején egy nagydarab szőke német fiú bűvölte a labdát a Városliget mögött az Amerikai úton a homokban. A bűvölést egy másodosztályú szegény nyomdászcsapatban, a Lipótvárosi Tipográfiában folytatta, amely csődbe ment, beolvadt az akkori idők legyőzhetetlen bajnokcsapatába, az FTC-be a játékosaival együtt. Úgy volt, hogy a 18 éves fiú bemutatkozhat a Fradi nagycsapatában a Celtic ellen, de az utolsó pillanatban mégsem őt küldték a pályára. Megsértődött, elment Tatabányára, amely az ő tömérdek góljával vidéki bajnokságot nyert, majd a BAK-on keresztül az MTK-hoz került, amellyel naggyá tették egymást.

Korabeli sajtófotó a fiatal tehetségről /// Spéci, a csodacsatár
arcanum.hu

Az első világháború éveiben alakult ki az MTK első aranycsapata az FTC-ből átigazolt Schlosser Imrével (Slózi) és Schaffer Alfréddal (Spéci). A két "untauglich", vagyis katonai szolgálatra alkalmatlan ifjú elképesztő mennyiségben termelte a gólokat. 1917-ben 113:16-os gólaránnyal, 1918-ban 147:10-es gólaránnyal nyerték a bajnokságot. Schaffer 84 mérkőzésen 159 gólt szerzett kék-fehér színekben. 1918-ban és 1919-ben ő volt a gólkirály. 1918-ban 1,9 gólt lőtt átlagban meccsenként. (Lionel Messi, az idei spanyol gólkirály feleennyit sem.) Kétszer volt Európa legeredményesebb gólvágója.

Persze azok még más idők voltak. Akadtak 16:0-ás, 18:0-ás eredmények is. Először Schlosser, majd Schaffer lőtt egy-egy meccsen nyolc gólt. Nem valószínű, hogy bárki is megdöntené ezt a rekordjukat.