Chikán Attila: Nemcsak a gazdaságot, hanem a társadalmat is védeni kell a járványban
Megbosszulja magát, hogy nem törődtünk eleget a reálgazdasággal, a válság súlyos intézményi anomáliákra világított rá, védeni kell, de a gazdaság működtetésének átfogó szabályrendszere nem felfüggeszthető – az alábbi cikkben erről is ír Chikán Attila volt gazdasági miniszter, aki úgy véli, sok változás, amelyet a válság ránk kényszerített, tartósan velünk marad.
A hvg360 közös gondolkodásra hívott szakértőket, akiktől azt kértük, írják meg véleményüket arról, miként lehet megakadályozni, hogy a vírusválság padlóra küldje a gazdaságot és a társadalmat. A sorozatben eddig az alábbi írások írások jelentek meg:
A sorozatot Bod Péter Ákos egyetemi tanár, a Magyar Nemzeti Bank volt elnöke nyitotta meg, őt követte Herczog László volt szociális és munkaügyi miniszter, ezúttal pedig Chikán Attila akadémikus, a Corvinus Egyetem volt rektora, egykori miniszter kapcsolódott be a beszélgetésbe.
Bajban van a világ, nem először és nyilván nem is utoljára. A tragikus fejlemények, az embermilliók életét megkeserítő hétköznapok és főleg a fenyegető veszélyek árnyékában keressük a válság kezelésének lehetőségeit. Írásomban ehhez szeretnék néhány gondolattal hozzájárulni – egy kicsit inkább elvi oldalról csatlakozva a sorra születő konkrét javaslatokhoz.
Nem gazdasági válság, de az is
Közgazdászként nehéz helyzetben vagyok, hiszen szakmai kompetenciám szerint főként a válság gazdasági vonatkozásaihoz tudok hozzászólni, miközben – ezzel nem mondok újat – ez a válság sem gyökereit, sem várható hatásait tekintve nem elsősorban gazdasági válság. Nem véletlen, hogy alig van vita a közgazdászok között a válságkezelés modelljét illetően – miközben persze nagy a bizonytalanság a modell paramétereiben.
Magam is egyetértek mind a likviditási, mind a munkaerővédelmi intézkedések fő tételeivel – arról viszont meg vagyok győződve, hogy a költségvetésből a válságkezelésre eddig meghatározott összegekhez képest nagyságrendileg nagyobb tételekre lesz szükség. Jelen helyzetben nem a költségvetést, hanem a gazdaság egészét kell védeni. Ez teszi lehetővé a humán szempontok, a szolidaritás érvényesítését a válsághelyzetben.
Orbán: 6 intézkedéssel egészítik ki a gazdaságvédelmi programot
Nem tudjuk, hány koronavírus-fertőzött van, de 167-nél jóval több - mondta Orbán. Müller Cecília tisztifőorvos azt mondta, exponenciális növekedésnek nézünk elé. A miniszterelnök újabb gazdaságvédelmi lépéseket jelentett be.
A költségvetés elengedése lényeges gazdaságfilozófiai váltást jelent, de elengedhetetlen – ellenkező esetben ugyanis a válság nemcsak gazdaságilag hozna létre ellehetetlenült helyzeteket, hanem a társadalom mélyebb rétegeiben is, ami a valamikor reményeink szerint bekövetkező kilábalást jelentősen megnehezíti. A kilábalás semmiképpen nem lesz egyszerű. A válság súlyos intézményi anomáliákat helyezett éles megvilágításba, ezek korrigálása évtizedes feladat. Nem most van az ideje, hogy bíráljuk az elmúlt évek egészségügyi és oktatási politikáját, de az azért ide kívánkozik, hogy nagy árat fizetünk érte.
A válságmegoldás sikere nagy mértékben függ a társadalom magatartásától, nemcsak hazánkban, a többi országban is. Az általam ismert múltbeli időkben nem volt olyan történelmi helyzet, amikor a politika és a gazdaság is ilyen mértékben kiszolgáltatott lett volna az emberek tömeges személyes magatartásának. Óriási társadalmi kísérlet ez, a modern kommunikáció birkózása az emberi természet és viszonyok számos hagyományos erejével. Csak remélni lehet, hogy a transzparencia, az őszinteség és a szolidaritás eszméi lesznek a hatékonyság fő szövetségesei.
Hont: Koronavírus? Megállt az ész
Még az is megeshet, hogy a koronavírus lesz az új Özönvíz, és ez törli el az emberiséget a Föld felszínéről. Fölöttébb valószínűtlen, de nem zárhatjuk ki. Ellenben nem zárhatjuk ki azt sem, hogy az ismeretlennel szemben hozott drasztikus intézkedések kára - emberéleteket is beleértve - nagyobb lesz, mint amit a vírus magától okozott volna.
Nincs csodafegyver – a szabályok érvényesek
Ez a válság valóban sok szempontból új, ismeretlen helyzetet jelent. Hiba lenne azonban azt hinni, hogy a gazdaság működtetésének átfogó szabályrendszere felfüggeszthető. Igaz, hogy nem tankönyvszerű az a helyzet, ahogy a gazdasági válságot elindító sokkok megjelentek.