Tízmilliárdokból ápolja a kormány Makovecz életművét
„Én Orbán Viktorra esküszöm föl. (...)
Kormányzói jogokat kell adni a Fidesznek, különben nem lehet fölemelni az országot”
– mondta 2009-ben Makovecz Imre, aki nemcsak jelentős építész, de azon kevés nagy formátumú, hiteles, és nemzetközileg is tisztelt alkotók közé tartozott, akik már a kilencvenes évek közepén Orbán Viktorban látták a jobboldal egyetlen lehetséges jövőjét. Kiállt a jobboldal orbáni egységesítése mellett, de nemcsak szavakkal, hanem a 2002-es Erzsébet hídi blokádban való részvételével tettekkel is demonstrálta hovatartozását. Harcos antikommunizmusa, magyarsága személyes példa volt Orbán számára, aki 2011-ben afféle prófétaként beszélt róla gyászbeszédében, hangsúlyozva: „Imre bácsi” nem halt meg.
Emlékműve nem lett, de központja igen
Az építész halála után szinte azonnal elindult a hagyomány ápolása: iskolát, teret, kilátót neveztek el róla. Civil szervezetéből, a Magyar Művészeti Akadémiából (MMA) az alkotmányba foglalt köztestület lett. 2015-ben már a nullás kilométerkő helyén terveztek monumentális emlékművet állítani neki, amit csak a család tiltakozása akadályozott meg. Akkor merült fel, hogy ha már a kormány pénzt szán az ikonjára, inkább a hagyatékának gondozására költsön. Ennek eredményeként nyílt meg az építész születésének 82. évfordulóján, november 20-án, a Makovecz Központ és Archívum (a nagyközönség számára január 8-tól látogatható, hétfő, szerda és péntek 14-17 óráig).
Egy 2016-os kormányhatározat 400 millió forintot szánt arra, hogy az építész XII. kerületi műteremházát, valamint „szellemi hagyatékának vagyoni értékkel bíró elemeit” megvásárolja a családtól. Vevőként az MMA-t jelölték ki, amelynek „örökös tiszteletbeli elnökeként” szerepel ma is az építész. Az adásvétel azonban végül másként valósult meg: a Városkúti úton álló, 160 négyzetméteres ingatlant a család eladta ugyan az MMA-nak, de az építész szakmai hagyatékát nem. Annak együttes értéke ugyanis a család szerint messze meghaladta a kormányhatározatban szereplő összeget. Makovecz Pál, az építész fia, a Makovecz Imre Alapítvány vezetője szerint a hagyatékot egyben kell tartani, nem tervezik annak értékesítését.