Immár hivatalos is, amit már régóta sejteni lehetett, bedőlt Matyi Dezső volt vezércége, a Pécsi Direkt Kft., a vállalat elleni felszámolási eljárást tegnap tették közzé a Cégközlonyben. Az Alexandra hálózat korábbi központi cége már évek óta leginkább csak rogyadozik, sorozatban indultak a végrehajtások ellene és tagja a legnagyobb adósok klubjának is. Úgy tudjuk, hogy a felszámolást a cég nagyhitelezője, az OTP Bank kérésére indították el.
Régóta tudni lehetett, hogy nincs túl jó bőrben Matyi Dezső vezető cége, a PÉCSI DIREKT Kereskedelmi és Szolgáltató Kft., a vállalat összeesése immár hivatalos: tegnap közzétették a Cégközlönyben, hogy a bíróság a 2015. február 11. napján jogerőre emelkedett végzésével a Pécsi Direkt Kereskedelmi és Szolgáltató Korlátolt Felelősségű Társaság adós felszámolását főeljárásként elrendelte. A bíróság által kijelölt felszámoló a KVANTÁL Gazdasági Tanácsadó és Szolgáltató Kft. A felszámolási eljárás megindítására irányuló kérelmet 2014. augusztus 18-án nyújtották be – információink az OTP Bank kérésére. A bíróság az adós fizetésképtelenségét a Cstv. 27. § (2) bekezdésének a.) pontja alapján állapította meg.
A Pécsi Direktet 1993. december közepén alapította 1 millió forinttal Matyi Dezső és felesége, a cég főtevékenysége akkor egyéb, máshová nem sorolt iparcikk-kiskereskedelem volt, a könyvkereskedelem 2007. december közepétől szerepel főtevékenységként – derül ki az Opten céginformációs szolgáltató adataiból. A kft. könyv- és hangzóanyag kiadással, könyv kis- és nagykereskedelemmel, csomagküldő kereskedelemmel, hanganyag, bor, egyéb áru kiskereskedelemével, internetkávézók, valamint könyvkötészet üzemeltetésével foglalkozik. A vállalat jegyzett tőkéje jelenleg 4,94 milliárd forint.
A Pécsi Direkt 2013-as pénzügyi adatai nem elérhetőek az Opten rendszerében, az utolsó látható adatok 2012-ről szólnak. Ezek szerint abban az évben 15 milliárd forintos forgalom mellett csaknem 280 milló forint adózott eredményt ért el, egy évvel korábban 15,5 milliárd forint volt az árbevétel, az adózott eredmény pedig valamivel meghaladta a 200 millió forintot.
Úgy tudjuk, hogy a cég ellen több feljelentés is befutott sikkasztás, saját tőke csorbítása, fedezetelvonás vélelmezése miatt, de ezeket elutasították és nem indult nyomozás. Tavaly május közepén a kft. egyik tagjának tulajdoni részét a bíróság lefoglalta, a szóban tag így részesedését nem adhatja, a tulajdonrész forgalomképtelen. A társasággal szemben tavaly november 25-én pedig biztosítási intézkedési eljárást indítottak, ami hitelezők érdekeit védi és magakadályozza a vagyonkimentést.
A vállalat ügyvezetője végig Matyi Dezső volt, aki – hasonlóan feleségéhez – cégben végig tulajdonos is volt. A házaspár mellett a vállalatban 1999. március elseje és 2004. szeptember vége között tulajdonosként a Seychelles-szigeteken bejegyzett Silver Star Publishing Corp. Az offshore cég helyére a Washington D. C.-beli bejegyzésű Rainbow Publishing lépett a vállalatba, és azóta is a kft. tagja. Az amerikaiak a vállalat utolsó, elérhető kiegészítő melléklete szerint több mint 73 százalékos tulajdonosok, míg a korábban fele-fele arányban tulajdonos Matyi házaspár kezében 1,4-1,4 százalék maradt.
A cég ellen összesen 16 végrehajtási eljárás indult, közülük legalább hatot még nem zártak le. A lezárt eljárások között adóhatósági, bírósági és közjegyzői egyaránt szerepel, a még nyitott eljárásokat jellemzően közjegyzők kezdeményezték, és az eljárást kérők között szerepel például az Artisjus jogvédő iroda is. A társaság jó ideje szerepel az NAV 180 napon túli, 100 millió forintot meghaladó adótartozással rendelkező – nem magánszemély – adózók listáján.
A 2012-es kiegészítő melléklet szerint a kft.-nek zálogjoggal biztosított kötelezettségei állnak fenn az OTP, az UniCredit, az Erste és a Commerzbank pénzintézetekkel szemben, azaz ezek a bankok hitelezik/hitelezték a vállalatot.